Ristiinan kr koiranäyttely 13.7.2019

*************************

RYHMÄKILPAILUT

BEST IN SHOW

Tuomari: Paula Heikkinen-Lehkonen SUOMI


BIS-1
espanjanvesikoira Aquacrest Magic Mike, Noora Haapanen & Päivi Uurtola-Kahri & Katariina Kahri, Heinola

 


BIS-2
suomenlapinkoira Usvaneidon Cosmo, Virpi Oittinen, Mikkeli


BIS-3
valkoinen länsiylämaanterrieri Starring Grenade, Camilla Sundström & Juha Palosaari, Valkeakoski


BIS-4
kääpiöpinseri Pinserella's King Of The Ring, Eija Liponen & Oliver Liponen, Palokka

 

*************************

RYHMÄN PARHAAT

RYHMÄ FCI1 Lammas- ja karjakoirat tuomari: Antonio Di Lorenzo NORJA


RYP-1
welsh corgi pembroke Flying Fox Del Casa Favore, Helena Tiilikainen, Hamina


RYP-2
partacollie Memorylane Lance Charmstrong, Kaisa Orajärvi, Turku


RYP-3
australiankelpie Didaktic's Omg, Marika Lehtonen & Susanna Uusitupa-Kärppä, Kannusjärvi


RYP-4
welsh corgi cardigan Dantalian's Magic Hope, Taru Rundberg & Tuula Rundberg, Kerava

 

*************************


RYHMÄ FCI2 Pinserit, snautserit ja molossit tuomari: Marit Sunde NORJA

 


RYP-1
kääpiöpinseri Pinserella's King Of The Ring, Eija Liponen & Oliver Liponen, Palokka


RYP-2
tanskandoggi, keltainen ja tiikerijuovainen Alder Glade's Treasure, Minna Kunttu & Topi Kunttu, Ristiina


RYP-3
hovawart Skywatch's Piece Of My Heart, Tuula Sorakari, Kouvola


RYP-4
kääpiösnautseri, pippuri & suola Super Play's Garbo Greta, Essi Snellman & Saila Snellman, Rajamäki

 

*************************


RYHMÄ FCI3 Terrierit tuomari: Kaisa Metteri-Gold SUOMI


RYP-1
valkoinen länsiylämaanterrieri Starring Grenade, Camilla Sundström & Juha Palosaari, Valkeakoski


RYP-2
skotlanninterrieri Mariss Tayfun, T Bykova, Sankt Petersburg


RYP-3
sileäkarvainen kettuterrieri Vielfrass Hazel, Olavi Tuovinen, Hirvihaara


RYP-4
walesinterrieri Upos Hleio, Katja Ojala, Neuvoton

 

*************************


RYHMÄ FCI4 Mäyräkoirat tuomari: Tapani Pukkila SUOMI


RYP-1
karkeakarvainen mäyräkoira Peltolammen Tarantella, Riitta Montonen & Arto Montonen, Anttola


RYP-2
pitkäkarvainen kääpiömäyräkoira Quincas Ois Rentun Ruusu, Reetta Moilanen, Valkeala


RYP-3
karkeakarvainen kääpiömäyräkoira Gozzytix Justmust, Johanna Hirsimäki, Helsinki


RYP-4
pitkäkarvainen mäyräkoira Örnbergets Yasper, Raija Pöllänen, Lappeenranta

 

*************************


RYHMÄ FCI5 Pystykorvat ja alkukantaiset koirat tuomari: Ralf Campbell, Norja


RYP-1
suomenlapinkoira Usvaneidon Cosmo, Virpi Oittinen, Mikkeli


RYP-2
saksanpystykorva, pomeranian Pipperoo Catch Me If You Can, Soile Tuuli, Espoo


RYP-3
faaraokoira Bazinga A Song Of Ice And Fire, Emilia Kanerva, Espoo


RYP-4
chow chow Yavanna's Tulisuudelma, Päivi Kamaja & Jari Siekkinen, Pihtipudas

 

*************************


RYHMÄ FCI6 Ajavat ja jäljestävät koirat tuomari: Tuula Savolainen SUOMI


RYP-1
rhodesiankoira Villagedogs Our Belami, Poul H. Jensen, Svendborg, Denmark


RYP-2
basset hound Cola Cao Dramijos, Pirjo Harmoinen, Kalvitsa


RYP-3
grand basset griffon vendéen Minskuhoff's Grand Tiptop, Anneli Kortelainen & Hannu Kortelainen, Uimaharju

 


RYP-4
amerikankettukoira Arman, Matti Kukkonen, Mikkeli

 

*************************


RYHMÄ FCI7 Kanakoirat tuomari: Paavo Mattila SUOMI


RYP-1
pienimünsterinseisoja Tunturijärven Ippu, Harri-Pekka Korhonen, Tohmajärvi


RYP-2
weimarinseisoja, lyhytkarvainen Metsätien Unohtumaton Kesäheila, Arto Petjala & Marjaana Kinnunen, Kontiomäki


RYP-3

lyhytkarvainen saksanseisoja Kotalan Cenna, Elina Ahonen, Saarijärvi
EI KUVAA

 


RYP-4
punainen irlanninsetteri Redword The Rollright Stones, Maarit Takala, Leppävesi

 

*************************


RYHMÄ FCI8 Noutajat, ylösajavat koirat ja vesikoirat tuomari: Paula Rekiranta SUOMI


RYP-1
espanjanvesikoira Aquacrest Magic Mike, Noora Haapanen & Päivi Uurtola-Kahri & Katariina Kahri, Heinola


RYP-2
amerikancockerspanieli Fabelsfee All Eyes On Me, Tanja Elo, Ylämylly


RYP-3
walesinspringerspanieli Ferndel High Flyer, Anett Finnig & Sami Finnig & Markku Korpi, Kiikala


RYP-4
lagotto romagnolo Foogel Bonita Bellezza, Laura Kallio, Kotka

 

*************************


RYHMÄ FCI9 Seurakoirat ja kääpiökoirat tuomari: Antonio Di Lorenzo NORJA

 

RYP-1
havannankoira Saharanda Kaurorchis Evasa, Eve Nissinen & Sanna Vehkomäki, Nastola


RYP-2
coton de tulear Rakenlov Della Ivika, Satu Lahtinen, Lahti


RYP-3
villakoira, keskikokoinen, musta, ruskea ja valkoinen Olymbinar's Element Of Joy, Jonna Tornberg & Henni Lehtiranta, Varkaus


RYP-4
tiibetinspanieli Shibazhan Lunaria, Anne Johansson, Kerava

 

*************************


RYHMÄ FCI10 Vinttikoirat tuomari: Paula Rekiranta SUOMI


RYP-1
venäjänvinttikoira Rajalinjan One More Story, Simo Jyrkinen, Imatra

 


RYP-2
whippet Festiva Snow Hill Imagine, Minna Puukko & Joonas Puukko, Tuusula


RYP-3
skotlanninhirvikoira Lawton's Francinie Fountainbridge, Nora Stockmari, Päivölä


RYP-4
italianvinttikoira Eledi Grace Ricciardo Reale, Olga Raukola, Vantaa

 

*************************

PARHAAT VETERAANIT

Tuomari: Paavo Mattila Suomi


BIS-VET 1
coton de tulear Simply Grand Schumann, Heidi Saarijoki, Laukaa


BIS-VET 2
tiibetinspanieli Shibazhan Lunaria, Anne Johansson, Kerava


BIS-VET 3
alaskanmalamuutti Arctic Wild Princess Inditarod, Virpi Salminen, Anjala


BIS-VET 4
englanninspringerspanieli Zelini's Premier League, Johanna Isola & Katariina Isola, Gammelby

 

*************************

PARHAAT KASVATTAJARYHMÄT

Tuomari: Paula Rekiranta SUOMI


BIS-KAS 1
partacollie Memorylane, Nina Brusin, Nurmijärvi


BIS-KAS 2
englanninspringerspanieli Adamant's, Tarja Hovila, Somero


BIS-KAS 3
borderterrieri Ommik's, Anna Mustonen & Kati Mustonen & Kimmo Mustonen, Joutsa


BIS-KAS 4
jämtlanninpystykorva Pionharjun, Vesa Jaanu, Lappeenranta

*************************

MUITA KUVIA